دوربین‌ های مداربسته اسپید دام

نویسنده: امیرمحمد نصیری
۲۵ دی ۱۳۹۷
دوربین‌ های مداربسته اسپید دام

در بزرگراه‌ها و به هنگام سفر، حتما دوربین‌ های مداربسته اسپید دام (Speed Dome) کنترل ترافیک را حتما دیده‌اید. این دوربین‌ها دارای توان چرخشی و سرعت بالای گردش دورانی هستند (۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی) و قابلیت بزرگنمایی اُپتیکال با کیفیت بالا را نیز دارند. این دوربین‌ها به شکل یک نیم کره هستند که داخل یک کاور شیشه‌ای قرار گرفته‌اند. دوربین اسپید دام می‌تواند در محور‌های عرض و طول با سرعت دلخواه، تصاویر را برای شما نمایان کند. در مناطقی که یک یا چند دوربین مداربسته ثابت است و نمی‌تواند بزرگنمایی و محوطه‌هایی که مدنظر شماست را پوشش دهد از دوربین‌های مداربسته اسپید دام استفاده می‌شود. این دوربین‌ها را می‌توان برای محیط‌های باز و سالن‌های تولیدی بزرگ، بهترین انتخاب دانست. به دلیل این‌که دوربین‌های اسپید دام (Speed Dome) قابلیت زوم کردن و تنظیم دارند، از این دوبین‌ها در جاهایی که نیاز به نظارت دقیقی دارند استفاده می‌شود.

در برخی مناطق برای پوشش دادن نقاط کور از تعداد زیادی دوربین مداربسته ثابت استفاده می‌کنند. اما دوربین‌های مداربسته اسپید دام قابلیتی دارند که این دوربین‌ها را نسبت به دوربین‌های مشابه دیگر خاص کرده و آن قابلیت این است که دارای یک حافظه داخلی هستند که می‌تواند ۳۰۰ نقطه را در خود ذخیره کند. شما با استفاده از کیبورد می‌توانید یک سری از نقاط را علامت‌گذاری کنید تا طی زمان تعریف شده به صورت اتوماتیک، آن نقطه برای شما نمایان شود.

در دوربین‌های اسپید دام سرعت حرکت و مدت زمان توقف و بزرگنمایی تصویر را می‌توانید برای هر نقطه دلخواه تعریف و انتخاب کنید. 

 

دوربین‌ های مداربسته اسپید دام

فوکوس  

فوکوسی (Focus) که دوربین اسپید دام دارد بسیار هوشمند است. زمانی که فوکوس انجام می‌شود تصویری تار و محو ایجاد شده و زمانی که جابه‌جا می‌شود، به صورت خودکار این مشکل برطرف می‌گردد. دوربین اسپید دام می‌تواند مانند بقیه مدل‌‌های دوربین‌ آنالوگ و دوربین های تحت شبکه تولید شود. این دوربین‌ها تا ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی، توانایی گردش و قدرت بزرگنمایی ۱۰، ۱۲، ۲۰، ۲۳، ۳۰، برابر را دارند. هر چقدر که میزان بزرگنمایی بیشتر باشد تصاویر بهتر و واضح‌تر دیده خواهد شد.

 

مزایا و معایب دوربین‌ های اسپید دام

مزایا و معایب دوربین‌ های اسپید دام

 

مزایا

  • برترین مزیت دوربین‌ های مداربسته اسپید دام این است که تمام محیط دلخواه و تصاویر را با جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند.
  • دارای حافظه داخلی هستند.

معایب

  • به دلیل اجزای مکانیکی زیادی که در ساختارشان وجود دارد احتمال خرابی در آن‌ها نسبت به دوربین‌های ثابت بیشتر است.
  • دوربین‌های مداربسته اسپید دام ساختار پیچیده‌ای دارند.
  • امکان تصویربرداری از همه نقاط را در یک لحظه ندارد.

 

کاربرد دوربین های اسپید دام

یکی از مسائل و مشکلات استفاده کنندگان از دوربین‌های اسپید دام ،کاربرد این دوربین‌هاست. دوربین‌های اسپید دام همان‌طور که پیش از نیز اشاره شد برای محوطه‌های باز و بزرگ، گزینه بسیار مناسبی است اما در جاهایی که نیاز به چرخش دوربین در تمامی جهات هست اصلا گزینه مناسبی نیستند. برای کنترل و گردش دوربین نیز می‌بایستی تا یک اپراتور آن را کنترل نماید در غیر اینصورت کارآیی این دوربین‌ها در حد دوربین‌های معمولی خواهد بود.

در این مطلب سعی کردیم مختصر و مفید به معرفی دوربین‌ های مداربسته اسپید دام بپردازیم. اگر قصد اجرا و نصب دوربین اسپید دام در کرج را دارید می‌توانید با ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان استفاده کنید:

تماس با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید