اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته

نویسنده: امیرمحمد نصیری
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته در حالت کلی در دمایی مابین ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد که دمای عملکرد دوربین یا Camera Operating Temperature نامیده می‌شود بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند. برای اثبات این مسئله سعی شده تا دوربین‌های مداربسته در شرایط آب و هوایی مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند. توجه داشته باشید زمانی که دما از بازه حرارتی ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد بیش‌تر شود بر روی طول عمر دوربین‌ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در این مقاله می‌خواهیم تا شما عزیزان را با اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته آشنا سازیم.

دوربین‌هایی که شرایط آب و هوایی خاصی دارند

در مناطقی که شرایط آب و هوایی آن سخت است باید از دوربین‌هایی استفاده کرد که در مقابل دمای کمتر از ۰ درجه یا بالاتر از ۴۰ درجه سانتی گراد مقاوم بوده و دچار مشکل نشوند. لازم است تا به مصرف کنندگان عزیز توصیه کنیم در مکان‌هایی که شرایط آب هوایی خاصی دارند به هیچ وجه از دوربین‌های معمولی استفاده نکنند. این دوربین‌های مدار بسته که توسط شرکت‌های معتبر برای محیط‌های کار خاصی که محیط گرم و شدت گرمایی بالایی دارند ساخته و تولید می‌شود و بنابراین به راحتی دچار اختلال در عملکرد نخواهند شد.

اگر علاقمند هستید تا درباره دوربین‌های مداربسته اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله انواع دوربین‌های مداربسته مراجعه کنید.

 

اثرات دما بر دوربین مداربسته

واکنش‌های شیمیایی (Chemical)

یکی از اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته وقوع واکنش شیمیایی است. این واکنش شیمیایی در حالتی اتفاق می‌افتد که درجه حرارت از میزان مشخصی پائین‌تر می‌رود و باعث می‌شود تا در صورت وجود باتری در دوربین مدابسته افت ولتاژ اتفاق بیفتد. این افت ولتاژ به دلیل واکنش‌های شیمیایی است که باعث اختلال در داخل باتری‌ها می‌شود و نهایتا باعث می‌شود تا انرژی تولیدی کاهش پیدا کند. این حالت به صورت موقت است و در صورتی که باتری را گرم کنید این حالت از بین خواهد رفت و می‌توانید دوباره از باتری استفاده کنید.

انبساط و انقباض (Expansion/Contraction)

در اثر تغییرات شدید دمایی، بعضی از دوربین‌های مداربسته دچار انبساط یا انقباض می‌شوند. در طراحی لنز دوربین‌های مداربسته فقط تلورانس‌هایی در انقباض و انبساط برل‌ها و شیشه‌های آن در نظر گرفته شده است. در حالتی که دما از حد معینی فراتر رود برای سیستم، مشکلات مکانیکی به وجود خواهد آمد. زمانی‌که مشکلات مکانیکی قطعات متحرک را درگیر سازند می‌توانند دردسرساز شوند.

ذوب شدن (Melting)

تمامی قطعاتی که در دوربین‌های مداربسته به کار گرفته شده است نقطه ذوب خاصی دارند. پلاستیک‌هایی که در بدنه و قطعات دوربین مداربسته استفاده شده نیز از این قاعده مستثنی نیستند. لازم به ذکر است در طراحی دوربین‌های مداربسته‌ی مخصوص کار در دمای بالا از پلاستیکی در بدنه آن استفاده می‌شود که نقطه ذوب مناسب و بالایی داشته باشند. پره‌های شاتر آن‌ها نیز از فلز ساخته شده است. به دلیل ضخامت کمی که این پره‌ها دارند در دمای بالا احتمال ذوب شدن آن‌ها وجود دارد. این مشکل بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که لنز دیافراگم بزرگی نصب و دوربین به سمت خورشید یا منبع حراتی موجود در محیط نصب شده باشد.

 

کارکرد نادرست سیستم دوربین مداربسته

یکی دیگر از اثرات افزایش یا کاهش دمای بسیار بالا بر دوربین مداربسته اختلال در عملکرد آن‌ها است. مثلا در دمای ۲۰- درجه سانتی گراد لنزهای اولتراسونیک فوکوس آرام‌تری نسبت به شرایط دمایی نرمال دارند. این شرایط می‌تواند موقتی باشد و در صورتی که شرایط به حالت نرمال برگردد عملکرد دوربین نیز بهبود پیدا کند. به دلیل این که LCD دوربین‌های مداربسته از کریستال خالص نیستند در دمای بسیار پایین، ممکن است LCD به علت ساختار شبکه دچار مشکل شود.

 

افزایش سطح نویز حسگرها

با افزایش درجه حرارت سطح نویز حسگرها در دوربین‌های مداربسته افزایش پیدا می‌کند. واقعیت این است که حتی اگر دوربین‌های معمولی بتوانند در درجه حرارت بالا کار کنند سنسورها توان کنترل میزان نور ورودی را نداشته و نمی‌توانند ویدیویی درست از محیط مورد نظر را به نمایش بگذارند.

 

کاهش روشنایی نمایشگرها

اگر در طراحی دوربین مداربسته، نمایشگر LED به کار رود شاهد خواهید بود با افزایش دما میزان روشنایی کاهش پیدا می‌کند. در دمای نرمال (۲۵ درجه سانتی گراد) میزان روشنایی LED، صد درصد است. با افزایش دما تا ۷۵ درجه میزان این روشنایی کاهش پیدا کرده و به ۸۰% خواهد رسید. در صورتی که میزان دما به ۱۷۵ درجه برسد میزان روشنایی به شدت کاهش وبه ۴۰%خواهد رسید. در واقع می‌توان نتیجه گرفت رابطه معکوس بین دمای هوا و میزان روشنایی LED وجود دارد.

 

افزایش مقاومت در کابل های دوربین مداربسته

با افزایش دما در پی آن افزایش مقاومت در کابل های دوربین مداربسته را خواهیم داشت. نتیجه افزایش یافتن مقاومت رسانای به کار رفته در کابل افت سیگنال، کاهش کیفیت تصویر و کاهش رزولوشن است.

 

کاهش عمر قطعات دوربین مداربسته

افزایش و کاهش بسیار شدید دما موجب می‌شود تا از عمر مفید قطعات به کار رفته در دوربین مداربسته کاسته شود. در واقع به کار بردن دوربین‌هایی که برای درجه حرارت بسیار بالا طراحی نشده‌اند چیزی جز هزینه‌های اضافی برای شما نخواهند داشت.

 

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم. برای استفاده از مشاوره رایگان در مورد انتخاب یک دوربین مناسب و همچنین خرید دوربین مداربسته در کرج با ما تماس بگیرید:

تماس با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید