تفاوت وبسایت و وبلاگ در چه مواردی می‌باشد؟

نویسنده: مریم نیکخو
۳ تیر ۱۳۹۷
تفاوت وبسایت و وبلاگ

وبسایت با وبلاگ در نگاه اول از نظر ظاهری به یکدیگر شباهت دارند اما از لحاظ ساختار و عملکرد تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و ما در این مطلب قصد داریم شما را با این تفاوت‌ها آشنا سازیم. در ادامه با تعریف و تفاوت وبسایت و وبلاگ ، شما را با این دو واژه آشنا کرده و در پایان به اجمال به تفاوت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

اگر علاقمند هستید تا درباره علت داشتن وبسایت بیشتر بدانید به مقاله چرا یک وبسایت داشته باشیم مراجعه کنید.

 

وبلاگ

وبلاگ از دو کلمه وب به معنی تارنما و لاگ به معنی گزارش روزانه تشکیل شده است. در علم کامپیوتر لاگ به معنای فایل‌هایی که رخدادها را ثبت می‌کنند می‌باشد.

 • وبلاگ‌ها صفحاتی رایگان برای قرار دادن مطالب در اینترنت هستند.
 • وبلاگ‌ها اغلب مطالبی هستند که دغدغه نویسنده وبلاگ است. موضوع وبلاگ می‌تواند خاطرات و عقاید نویسنده و حتی رویدادهای روزمره و اخبار باشد. با توجه به این موضوع وبلاگ‌ها را می‌توان به نوعی کارنامه فعالیت کاربرانشان نیز تعریف کرد.
 • این روزها وبلاگ‌ها با محتواهای فرهنگی، هنری و مذهبی، سیاسی و علمی نیز تنوع یافته و نوشته می‌شوند.
 • این مطالب به صورت متن و صوت و تصویر می‌تواند در اختیار خواننده وبلاگ قرار گیرد و همچنین می‌توانند آرشیو شوند.
 • تمامی مطالب یک وبلاگ در یک صفحه قرار دارند و این موضوع سبب ساده بودن وبلاگ نسبت به وبسایت می‌شود.
 • برای طراحی و نوشتن یک وبلاگ نیازی به دانش و مهارت خاصی نیست. هر شخصی اغلب با سطح آگاهی کمی از کامپیوتر و اینترنت می‌تواند اقدام به نوشتن یک وبلاگ نماید.
 • مطالب در یک وبلاگ بر اساس تاریخ بارگذاری آن‌ها توسط نویسنده نمایش داده می‌شوند؛ به این صورت که جدیدترین مطلب در صدر مطالب قدیمی نمایش داده می‌شود.

هدف از داشتن وبلاگ

هدف از نوشتن یک وبلاگ می‌تواند ارتباط و تعامل با دیگران، بیان گزارشات روزمره و وقایع توسط اشخاص، آموزش، ارائه اخبار و رویدادهای سیاسی و تجارت الکترونیک و… باشد. بر روی هر بلاگ یک سیستم ارسال کامنت و به عبارتی نظرات خوانندگان قرار دارد تا بدین صورت خوانندگان بلاگ بتوانند نظارت خود را ارسال کنند؛ از این طریق بین نویسنده وبلاگ و خواننده ارتباط و تعامل ایجاد می‌گردد. وبلاگ‌ها اغلب شخصی و با مالکیت حقیقی هستند. این نکته را مدنظر قرار دهید که وبلاگ‌ها برای وبسایت‌ها نوشته می‌شوند و به نوعی بر روی وبسایت‌ها قرار می‌گیرند.

 

تفاوت وبسایت با وبلاگ

 

وب‌سایت

 • وبسایت‌ها صفحات وب با آدرس منحصر به فرد بر روی وب سرور می‌باشند.
 • وب‌سایت‌ها از طریق پروتکل HTTP به انتقال اطلاعات بر روی اینترنت می‌پردازند. وبسایت‌ها از طریق مرورگرها و آدرس URL وب سایت قابل دسترس کاربر خواهند بود.
 • وبسایت‌ها اغلب کاربردهای شخصی، تجاری، تبلیغات، خدمات، فروش، سازمانی و موسسات دولتی و غیرانتفاعی دارند. اغلب سایت‌های حقوقی متعلق به سازمان‌ها و شرکت‌ها و… هستند.
 • یک وبسایت با نام دامنه‌ای که بر روی آن گذاشته می‌شود بر روی وب سرورها در محیط اینترنت فراخوانی می‌شوند.

محتوای وبسایت‌ها

محتوای وبسایت‌ها مانند وبلاگ‌ها می‌تواند به صورت صوت و تصویر و متن باشد. برای داشتن یک وب سایت نیاز به تهیه دامنه و میزبان و طراحی سایت است. همانطور که از این مطالب بر می‌آید کسانی که سایت طراحی کرده و می‌نویسند می‌بایستی در این امر تخصص داشته باشند. این اشخاص می‌بایستی با زبان‌های نوشتن سایت مانند HTML، PHP و امثال آن آشنا باشند که این امر با صرف هزینه تحقق می‌پذیرد. مطالب مختلف در یک وبسایت در دسته‌بندی‌های مختلف در صفحات مختلف قرار می‌گیرند. با استفاده از لینک‌هایی که در صفحه اصلی وبسایت وجود دارد شما می‌توانید به مطالب دیگر وبسایت دسترسی پیدا کنید. حال که با معنی و مفهوم وبسایت و وبلاگ آشنا شدید در ادامه به صورت خلاصه و موردی به این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

 

تفاوت وبسایت و وبلاگ

 1. داشتن وبلاگ رایگان است حال آنکه داشتن یک وبسایت نیازمند صرف هزینه می‌باشد.
 2. طراحی یک وبسایت پیچیده‌تر از طراحی وبلاگ است.
 3. برای داشتن یک وبلاگ نیاز به تخصص خاصی در رابطه با طراحی آن وجود ندارد. برای داشتن یک وبسایت، مهارت و تخصص‌هایی در رابطه با طراحی و نوشتن سایت نیاز است.
 4. به روزرسانی وبلاگ بسیار ساده‌تر از به روزرسانی وبسایت است.
 5. محتوا و کاربردهای یک وبسایت می‌تواند تبلیغاتی، فروش و خدمات و غیره باشد. حال آن‌که محتویات یک وبلاگ را دغدغه‌های نویسنده وبلاگ تشکیل می‌دهد.
 6. محیط یک وبلاگ تعامل بیشتری را با کاربر فراهم می‌سازد. حال آن که محیط یک وبسایت همان‌طور که گفته شد اغلب جنبه تبلیغاتی و فروش و… دارد. به این ترتیب می‌توان گفت محیط یک وبلاگ محیطی دو طرفه بین خواننده وبلاگ و نویسنده‌ی آن است و محیط وبسایت تقریبا یکطرفه است.
 7. وبسایت نسبت به وبلاگ از اعتبار و کارایی بیشتری برخوردار است.

 

در این مطلب به بررسی تفاوت وبسایت و وبلاگ پرداختیم و با مفهوم آن‌ها آشنا شدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات طراحی وبسایت در کرج و سئو در کرج با ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما

منبع: www.shoutmeloud.com

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید