نویز چیست ؟

نویسنده: حمیدرضا سخایی
۲۰ اسفند ۱۳۹۶
نویز چیست

در این مقاله سعی داریم به سوال نویز چیست پاسخ دهیم و تاثیر نویز بر روی سیستم‌های الکترونیکی صحبت کنیم، با گروه ۷۲۴نت همراه باشید.

نویز چیست ؟

نویز در لغت به معنی “صدا” می‌باشد، صدایی که دارای هیچ وزن موسیقی نیست و به طور نامنظم است. اما به طور کلی نویز سیگنالی است ناخواسته که بر روی دستگاه الکترونیکی یا الکتریکی ما تاثیر می‌گذارد و به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • Background Noise (نویز زمینه)
  • Modulated Noise (نویز نوسانی)
  • Interference Noise (نویز مزاحم) 

بحث ما در مورد گزینه دوم یعنی نویز نوسانی می‌باشد به طوری که سیگنال سالم ما را پوشش می‌دهد و باعث بهم ریختگی سیگنال ما می‌شود.

نویز در دوربین‌های مداربسته

اگر در منزل یا محل کار خود از دوربین مداربسته استفاده می‌کنید و با مشکل در دریافت خروجی تصویر به صورت غیر واضح یا رنگ پریدگی تصویر مواجه شدید حتما نویز مزاحم دارید. به شکل زیر توجه کنید:

حال با توجه به اینکه دوربین مداربسته شما آنالوگ است یا دیجیتال تاثیرات نویز را روی سیگنال خروجی می‌بینید. با نویز تا حدودی آشنا شدیم حال چه کنیم که کمترین آسیب را از نویز در دوربین های مداربسته داشته باشیم:

  1. از سالم بودن قطعات الکتریکی مطمئن شویم.
  2. سالم بودن کابل‌ها و کیفیت خوب آن‌ها.
  3. مسافت کابل‌ها بیش تر از ظرفیت انتقال سیگنال‌های آن کابل نباشد، به عنوان مثال در بعضی از کابل‌ها ابتدا و انتهای اتصال کابل نمی‌تواند بیشتر از ۱۰ یا ۲۰ متر باشد و کابل پهنای باند لازم برای انتقال سیگنال را ندارد.
  4. مسیر کابل کشی کنار کابل و سیم‌های دیگر نباشد.
  5. دستگاه‌های ورودی مانند دوربین و دستگاه خروجی مانند DVR در کنار قطعات و کابل‌های الکتریکی نباشند.
  6. حتما در مسیر کابل کشی‌ها از داکت یا ترانک استفاده شود تا از حداقل تاثیرات نویز نیز کاسته شود.

با توجه به اینکه امروزه از دوربین‌های مدار بسته مکرر استفاده می‌شود بعضی از شرکت‌های نصب دوربین این قواعد ساده را رعایت نمی‌کنند و باعث اختلال در انتقال تصویر می‌شوند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر شما هم قصد نصب دوربین در کرج را دارید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید:

ارتباط با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید