مجازی سازی سرور و مزایای استفاده از آن

نویسنده: امیر میرهادی
۱۳ خرداد ۱۳۹۷
مجازی سازی سرور

پیش از این مجازی سازی برنامه ها و مزایای استفاده از آن را مورد بحث و بررسی قرار دادیم، اکنون در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با مجازی سازی سرور صحبت کنیم. قبل از شروع اگر علاقه دارید تا درباره سرور بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم مطلب سرور چیست و چه انواعی دارد؟ را از دست ندهید.

 

مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

مجازی سازی سرور به معنای مستقل کردن سرویس دهنده‌های نرم افزاری و سیستم عامل‌ها از سخت افزار یک سرور، یا به عبارت دیگر راه اندازی یک سرویس یا سیستم عامل بر روی یک بستر واسطه است. امروزه مجازی سازی سرور و یا دیتاسنتر به قسمتی جدایی ناپذیر در اکثر دیتاسنترهای بزرگ تبدیل شده است. دلیل این امر را می‌توان به خاطر امکاناتی که مجازی سازی سرور در اختیار مدیران (IT) قرار می دهد دانست.

اگر هنوز مقاله مجازی سازی ما را نخوانده اید و از مزایای استفاده از آن بی‌خبرید؛ به مقاله مجازی سازی مراجعه کنید.

 

تعریف مجازی سازی سرور

تعریف مجازی سازی سرور عبارت است از راهکار و روشی که سبب می‌شود چندین سیستم عامل کاربر به شکل هم زمان روی یک میزبان سخت افزاری قرار گیرد. به شکل غالب کار مجازی سازی توسط یک نرم افزار صورت گرفته و سبب اجرای برنامه کاربردی بر روی سخت افزارهای متفاوتی که وجود فیزیکی ندارند را امکان پذیر می‌کند.

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

 

علت استفاده از این تکنولوژی

اگر در گذشته شما به عنوان یکی از کارمندان یک سازمان به یک سرور نیازمند بودید و آن را درخواست می‌کردید این کار با یک پروسه زمان بر همراه بود. به این دلیل که باید مناقصه‌ای جهت خرید سرور صورت می‌گرفت و سپس سیستم عامل روی آن نصب و راه اندازی شده و سپس به شما تحویل داده می‌شد. اما امروزه با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی سرور شما به راحتی می‌توانید در بازه زمانی کوتاهی آن را تحویل گرفته و حتی با روش ها و قابلیت‌های clone و template می‌توان بازه زمانی جهت نصب سیستم عامل را نیز حذف کرد.

 

تفاوت مجازی سازی سرور در گذشته و زمان حال

در گذشته قبل از ایجاد فناوری این تکنولوژی ادارات و سازمان‌ها جهت امور کاری خود از یک برند خاص، سرورهای سخت افزاری و همین طور تجهیزات و وسایل مربوطه استفاده می‌کردند. امروزه با این تکنولوژی انتخاب شما از این بابت راحت شده و می‌توانید به هر صورت از سروری که مایلید استفاده کنید. از نظر تکنولوژی و فناوری مجازی سازی سخت افزاری همیشه یک قدم عقب تر از روش های مجازی سازی سیستم عامل ها بوده و ایجاد همسویی در سطح سیستم عامل و hypervisor ها صورت گرفته و همین علت سبب بالا رفتن قدرت انعطاف پذیری مدیران مراکز داده و شبکه شده و به آن‌ها اجازه استفاده از هرگونه سخت افزاری جهت استفاده را می‌دهد.

 

مزایای مجازی سازی سرور

 • صرفه جویی در مصرف انرژی.
 • کاهش میزان فضای مصرفی در دیتاسنتر.
 • استفاده چندین نفر به طور اشتراکی از سرور و بالا بردن بهره وری.
 • صرفه جویی در مقدار فضای مورد نیاز جهت مکان‌های سرویس دهنده‌ها.
 • مدیریت بهتر شبکه و ایجاد انعطاف پذیری.
 • افزایش ظرفیت شبکه و انعطاف پذیری بیشتر آن.
 • فرآیند نگهداری و پشتیبانی آسان تر.
 • افزایش و بازدهی بیشتر توان عملیاتی با استفاده از سرور مجازی.
 • ایجاد امنیت بیشتر سیستم‌ها.
 • کاهش پیچیدگی‌های عملیاتی.
 • کاهش هزینه خرید سخت افزاری.
مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

در این مقاله به بحث و بررسی در رابطه با روش مجازی سازی سرور، مزایای استفاده از آن، عملکرد آن و دلایل استفاده از آن پرداختیم. اگر شما قصد دارید تا از خدمات مجازی سازی، خدمات شبکه و یا طراحی وبسایت در کرج استفاده کنید با ما تماس بگیرید:

تماس با ما

 

منبع: searchservervirtualization.techtarget.com

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید