اهمیت طراحی ریسپانسیو سایت برای موبایل

نویسنده: مریم نیکخو
۲۷ تیر ۱۳۹۷
طراحی ریسپانسیو سایت

با همگانی شدن گوشی‌های هوشمند که دسترسی افراد به محصولات و خدمات را بسیار آسان کرده‌اند، ضرورت تولید و طراحی ریسپانسیو یک وب سایت به وضوح قابل حس است. لغت ریسپانسیو به معنی واکنشگرا می‌باشد. این نوع طراحی سایت ، طراحی سایت تطبیقی و یا طراحی سایت سیال نیز نام دارد. سایت ریسپانسیو سایتی است که بتواند در گوشی‌ها، تبلت‌ها، لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی با اندازه‌ها و عرض‌های مختلف تطبیق پیدا کرده و بدون هیچ تغییر و مشکلی باز شود. در سایت‌های غیر ریسپانسیو عکس این مطلب اتفاق خواهد افتاد. در این مقاله قصد داریم شما را با ضرورت‌های طراحی ریسپانسیو سایت برای موبایل آشنا سازیم.

اهمیت طراحی ریسپانسیو سایت برای موبایل

اهمیت طراحی ریسپانسیو سایت برای موبایل

همگانی شدن دسترسی به گوشی‌های هوشمند

امروزه گوشی‌های هوشمند در دسترس اغلب افراد قرار گرفته‌اند. این روزها دیگر کامپیوترها و لپ تاپ‌ها تنها وسایلی نیستند که در دسترس کاربران هستند. گوشی‌های موبایل در اکثر موارد جای کامپیوترهای شخصی را علی‌الخصوص در زمینه مرور صفحات وب گرفته‌اند. این روزها افراد در اغلب موارد فرصت نشستن پشت میز و کار با کامپیوتر و لپ تاپ را ندارند. این افراد اکثر مطالب مورد نیاز خود را در گوشی‌های خود جستجو می‌کنند. اندازه‌های مختلف این دستگاه‌ها و رزولوشن‌های مختلف آن‌ها به مشکلی در این زمینه تبدیل شده بود. به ترتیبی که در زیر آمده طراحان سایت دو روش برای حل این مشکل ارائه دادند:

  1. ارائه اپلیکیشن سایت: به دلایلی که در موارد بعدی روشن خواهد شد این روش چندان توصیه نمی‌شود.
  2. تولید ریسپانسیو سایت: با وجود ضعف‌هایی که در ارائه اپلیکیشن وجود داشت این روش تقریبا جایگزین آن شد.

مقرون به صرفه بودن

تولید ریسپانسیو یک وبسایت جلوگیری از دو بار هزینه کردن برای طراحی وب سایت است. قبل از اینکه طراحی و تولید ریسپانسیو پا به عرصه بگذارد بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها مجبور به دو بار هزینه کردن برای وب سایت خود بودند. مطمئنا تولید محتوا و انجام روش‌های بهینه سازی سایت شما برای یک سایت آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از طراحی دو سایت است.

 

تاثیرگذاری آن در سئو سایت

طراحی ریسپانسیو، در سئو و رنکینگ سایت شما تاثیرگذار است. گوگل محتوای سایت شما را یک بار شاخص گذاری می‌‌کند و امتیازدهی به صفحات شما در یک آدرس URL تجمیع خواهد شد. این کار در رنکینگ سایت شما تاثیر گذار است. از طرفی لینک دهی، به اشتراک گذاری و تعامل با محتوایی که در یک آدرس URL قابل دسترسی است برای استفاده مخاطبان سایت آسان‌تر انجام خواهد شد و این مطلب برای گوگل حائز اهیمت است.

 

رقابت با سایت‌های غیر ریسپانسیو

بین شما و کسانی که سایت ریسپانسیو ندارند رقابت ایجاد می‌شود. از مصادیق این امر طبق آمار جهانی پیشی گرفتن فروش گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نسبت به کامپیوترها است.

 

طراحی سایت ریسپانسیو برای گوشی‌ها در مقابل اپلیکیشن‌ سایت‌ها برای گوشی‌ها

با وجود اپلیکیشن‌های سایتی که جداگانه برای گوشی‌های موبایل ساخته و تولید می‌‌شوند، طراحی سایت به صورت ریسپانسیو به دو دلیل می‌تواند مفیدتر از تولید اپلیکیشن برای گوشی باشد:

  1.  ممکن است تمامی افراد مایل به نصب اپلیکیشن شما در گوشی‌های خود نباشند.
  2. اگر کسانی که با جستجو در گوگل موفق به پیدا کردن سایت شما شده‌اند ظاهر سایت شما را دوست نداشته باشند اپلیکیشن شما را نیز نصب نخواهند کرد.

 

حل شدن مشکل محتوای تکراری

در طراحی سایت ریسپانسیو آدرس URL شما در موبایل و کامپیوتر یکسان است و دچار محتواهای تکراری برای سایت خود نخواهید شد. اگر نسخه موبایلی جداگانه برای سایت خود تولید کرده باشید آدرس URL آن متفاوت با آدرس URL کامپیوتر است. در این صورت محتواهای تولید شده برای وب سایت شما ممکن است تکراری شود.

 

رضایت کاربران

  1. سایت‌های ریسپانسیو Bounce rate کمتری خواهند داشت.
  2. کاربران کمتری پس از ورود به سایت ریسپانسیو از آن خارج خواهند شد.
  3. با زوم و اسکرول نکردن سایت، شما به هدف خود که کسب رضایت کاربر است تا حد زیادی خواهید رسید.
  4. با رضایت کاربر، آمار بازدید سایت خود را بالا برده و بازدیدکنندگان سایت را تبدیل به مشتریان خود نمایید.
  5. اگر سایت فروشگاهی داشته باشید از این طریق آمار فروش خود را نیز تحت تاثیر قرار خواهید داد.

 

در این مطلب به اهمیت و ویژگی‌های طراحی ریسپانسیو سایت پرداختیم و موارد مهمی را در این باره ذکر کردیم. اگر شما هم به یک سایت ریسپانسیو و استاندارد برای گسترش کسب و کارتان نیازمندید با ما تماس بگیرید. ۷۲۴نت مجری طراحی وبسایت در کرج و سئو در کرج بوده و آماده همکاری و کمک به رونق کسب و کارتان است.

ارتباط با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید