شبکه از نظر گستردگی

نویسنده: حمیدرضا سخایی
۲۷ آذر ۱۳۹۶
شبکه از نظر گستردگی

در این مطلب از وب سایت ۷۲۴نت به مبحث گستردگی شبکه می‌پردازیم، انواع شبکه از نظر گستردگی را بررسی می‌کنیم و کمی هم درباره کابل‌های شبکه بحث می‌کنیم. اگر علاقه مندید در این زمینه‌ها بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

شبکه از نظر گستردگی

گستردگی شبکه به پنج بخش عمده تقسیم می شود:

  1. شبکه های شخصی
  2. شبکه های محلی
  3. شبکه های دانشگاهی
  4. شبکه های بین شهری
  5. شبکه های فرامرزی یا کشوری و قاره ای
گستردگی شبکه

گستردگی شبکه

شبکه از نظر گستردگی: شبکه های شخصی یا Personal Area Network

PAN: شبکه‌ای که در آن هر فردی با دستگاه‌های مجاور خود ارتباط داشته باشد مانند ارتباط با Printer، PDA یا Router.

شبکه از نظر گستردگی: شبکه های محلی یا Local Area Network

LAN: شبکه‌ای که گستره آن وسیع نیست و محدود به محیط است و حتی به تعداد کامپیوترها یا پرینترهای آن سازمان یا شرکت بستگی ندارد.

به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت که ۵ طبقه است و در هر طبقه ۲۰۰ عدد کامپیوتر یا پرینتر و یا حتی سیستمی که به شبکه متصل است وجود داشته باشد، تا زمانی که این طبقات با هم در ارتباط باشند و ارتباطی خارج از محدوده خود نداشته باشند این یک شبکه محلی یا درون سازمانی نام دارد. لازم به ذکر است که هر طبقه نیز به عنوان یک شبکه محلی کار می‌کند.

البته اگر چندین ساختمان دیگر نیز به صورت مشابه با این ساختمان در یک محدوده مثلا ۲ کیلومتری در ارتباط باشند باز هم یک شبکه محلی هستند. در شبکه های محلی به علت محدود بودن محیط و هزینه کمتر، بیشتر از کابل کشی یا شبکه های بی سیم (wireless) استفاده می‌شود. کابل‌های استفاده شده در شبکه به صورت ۸ رشته‌ای می‌باشند که ۸ رنگ جداگانه دارند و به صورت دو قاعده کلی در داخل سوکت قرار می‌گیرند:

۵۶۸a و ۵۶۸b این دو قاعده هیچ فرقی در سرعت یا اتصال سیستم‌ها به هم ندارند فقط نکته این است که اگر به عنوان مثال یک سر کابل با ۵۶۸a به سوکت متصل شده باشد سر دیگر سوکت نیز باید ۵۶۸a باشد.

این هشت سیم به ترتیب از چپ به راست به رنگ‌های زیر می‌باشد:

سیم های کابل شبکه

سیم های کابل شبکه

لازم به ذکر است که این رنگ بندی مربوط به ۵۶۸b می‌باشد. توجه کنید که در این حالت خار سوکت باید به سمت پایین باشد.

سوکت شبکه

سوکت شبکه

هشت سیمی که داخل کابل شبکه هستند شبیه سیم‌های تلفن می‌باشند و بسته به نوع کابل می‌توانند SFTP ،UTP ،FTP، باشند که به ترتیب مخفف:

  • Foil Twisted Pair
  • Unshield Twisted pair
  • Shield Foil Twisted Pair 

کابل مورد استفاده در حال حاضر برای شرکت‌ها و سازمان‌ها cat5e و cat6 می‌باشد که هر دو در سرعت انتقال ۱۰۰۰Mbs می‌باشند.

شبکه از نظر گستردگی : شبکه های دانشگاهی یا Campus Area Network

CAN: همانطور که از عنوان مشخص است به شبکه ایجاد شده در دانشگاه گفته می‌شود، لازم به ذکر است که این شبکه در محیط های نظامی نیز تعریف می‌شوند.

شبکه از نظر گستردگی : شبکه های بین شهری یا Metropolitan Area Network

MAN: همانطور که از عنوان معلوم است به شبکه‌هایی که بین شهرها ایجاد می‌شوند می‌گویند. در این نوع شبکه‌ها می‌توان از کابل، فیبرنوری یا از wireless برای اتصال استفاده کرد اما استفاده از کابل توجیه پذیر نیست، زیرا معمولا مسافت‌ها در شبکه های MAN بیشتر از چند ده کیلومتر هستند. امروزه از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات در شبکه های MAN به کرّات و به دلیل سرعت و پهنای باند بالا استفاده می‌شود. مثلا سرعت در فیبرنوری به Tb10 نیز می‌رسد.

شبکه های بین شهری Metropolitan Area Network

شبکه های بین شهری

از آنتن‌های وایرلس نیز برای ارتباط‌های شهری می‌توان استفاده کرد که هم سرعت و هم پهنای باند قابل قبولی دارند و از نظر هزینه راه اندازی بسیار پایین تر از کابل و فیبرنوری می‌باشند.

شبکه از نظر گستردگی: شبکه های جهانی یا Wide Area Network

شبکه های جهانی

شبکه های جهانی

WAN: به طور کلی به شبکه‌ای که گستره آن به چندین شهر بزرگ، کشورها و حتی قاره ها منتهی می‌شود، WAN می‌گویند. ارتباط WAN هم می‌تواند فیبرنوری، امواج مایکروویو یا ماهواره‌ای باشد. شبکه جهانی مانند اتصال توپولوزی Mesh است.

به طور خلاصه می‌توان گستردگی شبکه را به شکل زیر بیان کرد:

خلاصه گستردگی شبکه

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل گستردگی شبکه و انواع آن را بررسی کنیم. اگر می‌خواهید درباره دسته بندی‌های دیگر شبکه بیشتر بدانید توصیه می‌کنیم مقاله شبکه از نظر مدیریت منابع را مطالعه کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و همچنین استفاده از خدمات شبکه در کرج و تهران با ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید