مهمترین نکات طراحی سایت سال ۲۰۱۸

نویسنده: مریم نیکخو
۱۸ دی ۱۳۹۷
مهمترین نکات در طراحی سایت

با تغییرات سریعی که در دنیای مدرن امروز در هر زمینه مخصوصا کامپیوتر و اینترنت اتفاق می‌افتد، طراحی سایت‌ها مطابق نیاز و سلیقه روز مراجعه کنندگان به سایت، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. هدف ما از نوشتن این مقاله این است که با فرا رسیدن سال ۲۰۱۹ به بررسی مهمترین نکات طراحی سایت سال ۲۰۱۸ بپردازیم و ببینیم در سالی که گذشت، چه مواردی در طراحی وبسایت مهم بوده است.

 

مهمترین نکات طراحی سایت سال ۲۰۱۸

همانطور که اشاره کردیم در ادامه قصد داریم نکات با اهمیت طراحی سایت را در سالی که گذشت بررسی کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه داشتن یک وبسایت اطلاعات بیشتری کسب کنید، به مقاله چرا یک وبسایت داشته باشیم مراجعه کنید.

 

تغییر در تایپوگرافی مطالب سایت

ترکیب فونت‌های مختلف در مطالب سایت می‌تواند شما را در جذب مخاطبان بیشتر به سایتتان کمک نماید. همیشه این مطلب را در نظر داشته باشید که این تغییرات می‌بایستی هدفمند و کارشناسانه صورت گیرد. مثلا در تایپ انگلیسی می‌توانید بین فونت هدینگ و فونت متن پاراگراف تفاوت ایجاد کنید. به این شکل که در متن پاراگراف از خط Sans Serif که هیچ زایده‌ای در حروف ندارد و نسبت به خطوط Serif از خوانایی بیشتری برخوردار است استفاده کنید. در فونت متن پاراگراف از خطوط سریف مانند Times New Roman به دلیل خوانایی بیشتر استفاده نمایید.

تغییر در تایپوگرافی مطالب سایت

 

استفاده از جزئیات تزئینی مانند اشکال هندسی

استفاده از تزئینات، مانند اشکال هندسی باعث جلب توجه مخاطب خواهد شد. همواره این دو نکته را در استفاده از این اشکال به خاطر داشته باشید:

  1. این اشکال را در بخش‌هایی از سایت به کار ببرید که می‌خواهید توجه بازدید کننده به آن‌ها جلب شود.
  2. هدف استفاده از این اشکال جلب توجه مخاطب است پس نباید باعث سردرگرمی بازدید کننده وب سایت شود.

 

ساختارشکنی در قوانین سایت

با توجه به تغییرات مدرن دنیای امروز در سال ۲۰۱۸ گرایش طراحان سایت بیشتر به سمت موارد زیر رفته است:

  • ساختارهای نامتقارن
  • آزادی بیشتر در انتخاب سایز و نحوه قرارگیری صفحات
  • استفاده از اجزاء متفاوت رسانه مانند متن و ویدیو و تصویر در یک فضا

 

استفاده از انیمیشن

به کار بردن انیمیشن‌های تعاملی در وبسایت باعث جذب و ماندن مخاطب در وبسایت شما خواهد شد. از انواع انیمیشن‌هایی که در موفقیت یک سایت در سال ۲۰۱۸ موثر واقع شدند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارالاکس و اسکرول پارالاکس
  • افکت Transition بین صفحات
  • انیمیشن‌هایی بر روی برخی عناصر وبسایت

بیش از حد استفاده کردن از انیمیشن‌ها در وبسایت باعث کند شدن وبسایت شده و نارضایتی کاربر را در پی خواهند داشت.

 

خاص شدن سایت با استفاده از محتوای تصویری

استفاده نکردن از تصاویر استوک و آماده و بالعکس، استفاده از تصاویر گرافیکی خاص و منحصر به فرد در سال ۲۰۱۸ در طراحی سایت‌ها مرسوم شد. حتی طراحی با نقاشی در سال ۲۰۱۸ از طراحی‌های کامپیوتری طرفدار بیشتری به همراه داشت.

 

ریسپانسیو بودن وبسایت

دسترسی همگان به تلفن‌‌های هوشمند همراه، امروزه سبب شده که طراحان به فکر واکنش‌گرایی سایت‌های خود باشند. صاحبان وبسایت از این طریق خواهند توانست آمار بازدیدکنندگان سایت را افزایش داده و  آن‌ها را راضی نگاه دارند. در سال‌های اخیر ریسپانسیو بودن سایت اهمیت زیادی پیدا کرده است.

اگر علاقه مند هستید تا درباره اهمیت واکنش گرا بودن سایت بیشتر اطلاعات بیشتری کسب کنید، مطلب اهمیت طراحی ریسپانسیو سایت برای موبایل را حتما مطالعه کنید.

ریسپانسیو بودن وبسایت

استفاده از پس‌زمینه‌ های متحرک

پس زمینه‌های متحرک که حجم چندانی نیز ندارند، می‌توانند جایگزین مناسبی برای ویدیوهای سنگین باشند. جاوا اسکریپت‌های سبکی که در تاثیرگذاری برندها در یک سایت می‌توانند سهم به سزایی داشته باشند. استفاده از این پس زمینه‌ها در سال ۲۰۱۸ در دیده‌تر شدن سایت‌ نقش داشته و رضایت کاربر را به دنبال دارد.

 

استفاده از رنگ‌ های متنوع

سال ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای طراحان سایت بود تا از رنگ‌های مختلف در سایت خود استفاده کنند. می‌توانید با درنظرگرفتن هماهنگی رنگ‌ها از رنگ‌های متنوع و مختلف در سایت خود استفاده نمایید. در این زمینه بهتر است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که طبق اعلام موسسه Pantone رنگ رسمی سال ۲۰۱۸ بنفش پر رنگ بوده است. بنابراین استفاده از رنگ بنفش در طراحی سایت در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ توصیه می‌شود.

 

سال ۲۰۱۸ سال آرامش 

بعد از سال‌های پر تنشی که گذراندیم، وقت آرام کردن همه چیز رسیده است. استفاده از جملات مثبت و تصاویر نرم، کاراکترها و شخصیت‌های جذاب و دوست داشتنی و… می‌تواند این آرامش را در سایت شما به نمایش بگذارد.

در این مطلب به بررسی مهمترین نکات طراحی سایت سال ۲۰۱۸ پرداختیم تا بتوانید در آغاز سال جدید میلادی با رعایت این نکات وبسایت‌های بهتری داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات طراحی وب سایت در کرج و سئو در کرج با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید