ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب

نویسنده: علی مشهدی بیگی
۱۳ آذر ۱۳۹۷
دوربین مداربسته خوب

امروزه دوربین‌های مداربسته همیشه چشم دومی هستند که به صورت شبانه روزی ساختمان‌ها و سایر مکان‌ها را مورد بررسی‌ قرار می‌دهند که این خود از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب محسوب می‌شود. علاوه بر بیرون ساختمان‌ها و مکان‌ها امکان نظارت بر فضای داخلی ساختمان نیز وجود دارد. در این مطلب قصد توضیح چند مورد از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب را داریم، در ادامه با ۷۲۴نت تا انتهای این مطلب همراه باشید تا ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب را مورد بررسی کامل قرار دهیم.

ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب 

 • سازگاری با شرایط آب و هوایی منطقه
 • داشتن کنترل از راه دور
 • اندازه مناسب دوربین‌های مداربسته
 • سنسور حرکتی برای شناسایی
 • انعطاف پذیری عملکرد
 • دید در شب بودن دوربین مدار بسته
 • داشتن سیستم صوتی و میکروفون
 • رنگ و رزولوشن مناسب
 • زاویه دید گسترده
 • نوع و ظرفیت حافظه
 • سیستم دوربین مدار بسته سیمی یا وایرلس
 • مصرف انرژی الکتریکی
 • قیمت دوربین مداربسته

ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب

 

سازگاری با شرایط آب و هوایی منطقه

یکی از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب دوربینی می‌باشد که هم در فضای داخلی و هم در بیرون ساختمان نصب شود. اما اگر بخواهید دوربین مداربسته را در فضای بیرونی ساختمان نصب کنید، باید شرایط سازگاری آن را با آب و هوا در نظر بگیرید و باید بازه دمایی و میزان بارش را در منطقه خود بررسی کنید. دوربین‌هایی که در برابر آب و هوا مقاوم هستند قیمت بیشتری دارند ولی در کل دوام بالاتری هم دارند. هر ساختمانی که داری سیستم دوربین مداربسته باشد، علاوه بر ایمنی بیشتر، مسلما قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. پس دوربینی را انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگاری داشته باشد.

 

داشتن کنترل از راه دور

یکی دیگر از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب داشتن قابلیت کنترل از راه دور آن است. شما می‌توانید با استفاده از اینترنت و اپلیکیشن موبایل، دوربین مدار بسته را از راه دور کنترل کنید و تصاویری که توسط دوربین مدار بسته ضبط شده را از هر مکانی تماشا کنید. و حتی با استفاده از این ویژگی می‌توانید رفت و آمد بچه ها و کارگران خانه را بررسی کنید. دوربین های IP نوعی از دوربین مدار بسته دیجیتال هستند که از طریق اینترنت کنترل می‌شوند. این دوربین‌ها به دلیل این که دارای امکانات بیشتری می‌باشند از دوربین‌های مداربسته معمولی گران قیمت هستند.

 

اندازه مناسب دوربین‌های مداربسته

در سال‌های اولیه که دوربین‌های مدار بسته به وجود آمدند اندازه‌های آن‌ها خیلی بزرگتر از دوربین‌های امروزی در بازار بود اندازه دوربین‌های مداربسته هر سال کوچک و کوچک‌تر می‌شوند. همچنین شکل و طرح آن‌ها رفته رفته زیباتر و مدرن تر می‌شود، پس انتخاب اندازه مناسب برای دوربین مداربسته به هدف شما بستگی دارد. اگر اندازه دوربین مداربسته‌ای که بیرون ساختمان نصب می‌شود، بزرگ باشد، سارقان را از آن ساختمان دور می‌کند. اگر بخواهید دوربین مدار بسته را به شکل مخفی نصب کنید، اندازه‌های کوچک‌تر پیشنهاد می‌شود. دوربین‌های کوچک‌تر مناسب نصب در فضاهای بسته و بیشتر امنیتی می‌باشند.

 

سنسور حرکتی برای شناسایی

شناسایی حرکتی یکی از بهترین ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب است. وقتی سیستم امنیتی ساختمان فعال شود، زنگ هشدار به صدا در می‌آید. ولی دوربین‌هایی که قابلیت شناسایی حرکتی دارند، حرکت ها و فعالیت های مشکوک را نیز ثبت می‌کند و صاحب خانه می‌تواند فیلم‌هایی که توسط دوربین مدار بسته ثبت شده را مورد بررسی قرار دهد. همه دوربین‌های مداربسته قابلیت شناسایی حرکتی ندارند. اگر شما به دنبال ارتقای سیستم امنیتی خانه‌تان باشید، صرف هزینه بیشتر و خرید دوربینی با قابلیت شناسایی حرکتی، کاری عاقلانه است.

 

انعطاف پذیری عملکرد

دو نوع دوربین مداربسته داریم :

 1. دوربین‌های مداربسته ثابت
 2. دوربین‌های مدار بسته گردان (متحرک)

یک دوربین ثابت، فقط از یک نقطه تصویربرداری می‌کند. اما دوربین‌هایی که در کارایی خود انعطاف بیشتری داشته باشند برای مثال: امکان گردش، چرخش و بزرگنمایی داشته باشند به این دوربین‌ها، دوربین PTZ گفته می‌شود. انتخاب از بین دوربین ثابت یا گردان به هدف شما از نصب دوربین مدار بسته بستگی دارد. پس اگر فضایی که قصد نظارت بر آن را دارید یک حیاط یا اتاق کوچک باشد، دوربین ثابت مناسب است. در مقابل اگر می‌خواهید یک منطقه بزرگ را زیر نظر بگیرید، دوربین PTZ مناسب تر است. هر چند که قیمت این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های ثابت بیشتر است، ولی خرید یک دوربین انعطاف پذیر، بهتر از خرید چند دوربین ثابت برای داشتن دید کافی از محیط است.

 

دید در شب بودن دوربین مدار بسته

بسیاری از سرقت‌ها در تاریکی شب اتفاق می‌افتد. یک دوربین مادون قرمز امکان ضبط تصاویر با کیفیت بالا را در طول شب دارد. دوربین‌های دیگری هم با قابلیت دید در شب وجود دارند که از نور مادون قرمز استفاده نمی‌کنند. قیمت این دوربین ها از دوربین‌های معمولی بیشتر است. ابتدا باید هدف خود را از خرید دوربین مدار بسته تعیین کنید آنگاه متوجه این می‌شوید که دوربین دید در شب به کار شما می‌آید یا خیر، اما نظر اکثر مشتریان دوربینی با قابلیت دید در شب (مادون قرمز) می‌یاشد.

 

داشتن سیستم صوتی و میکروفون

در سال‌های اخیر دوربین‌های مداربسته امکان ضبط صدا را نداشتند که این یک ضعف بزرگ به شمار می‌رفت. یکی از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب دارا بودن سیستم صوتی و میکروفون است. امروزه دوربین‌های مدار بسته‌ای وجود دارند که امکان گوش کردن به صداهای داخل خانه، استراق سمع و صحبت کردن با افراد نزدیک ساختمان مثل همسایه و پیک موتوری را دارند. این قابلیت ممکن است کمی غیر ضروری و تجملاتی به نظر برسد. اما اگر بخواهید سطح امنیتی مکان خود را بالا ببرید پیشنهاد می‌کنیم که از این دوربین‌ها استفاده کنید.

ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب

رنگ و رزولوشن مناسب

قبل از خرید اول باید تصمیم بگیرید که به چه وضوحی از تصویر نیاز دارید. دوربین‌های مداربسته با وضوح تصویر بالا و رنگی، گران تر از دوربین‌های سیاه و سفید هستند؛ اما این دوربین‌ها جزییات دقیق تری از مکان‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای مثال اگر سارقی وارد خانه شما شود، دوربین سیاه و سفید امکان تشخیص رنگ لباس و موی او را ندارد، پس تشخیص کامل چهره فرد سخت تر می‌شود. در مقابل اگر پول کافی برای خرید دوربین مدار بسته رنگی با وضوح تصویر بالا را نداشته باشید، می‌توانید به خرید یک دوربین مداربسته معمولی اکتفا کنید.

 

زاویه دید گسترده

زاویه دید گسترده یکی دیگر از ویژگی‌های دوربین مدار بسته خوب است. این نوع از دوربین‌ها لنزهایی برای ثبت تصاویر ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه از محیط را دارند. یک دوربین مدار بسته ۱۸۰ درجه، برای پارکینگ ساختمان‌ها مناسب است و می‌تواند به جای ۴ دوربین آنالوگ کاربرد داشته باشد. دوربین مدار بسته‌ای که زاویه دید گسترده دارد قیمت بیشتری نیز دارد، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این دوربین جایگزین چند دوربین مدار بسته معمولی می شود و هزینه نصب و نگهداری یک دوربین کمتر از چند دوربین است. وضوح تصویر این دوربین‌ها نیز بالا است.

 

نوع و ظرفیت حافظه

گاهی لازم است تصاویری را که در روزها و یا ماه های گذشته توسط دوربین مدار بسته، ثبت شده را مرور کنید. معمولا از یک هارد یا کارت حافظه برای ضبط تصاویر استفاده می‌شود. هر چه اندازه حافظه دوربین مدار بسته بیشتر باشد، بهتر است. امروزه تصاویر از طریق دوربین مدار بسته به دستگاه گیرنده DVR منتقل شده که یکی از ویژگی‌های دوربین مداربسته خوب  هست و در حافظه دستگاه ذخیره می شوند. در این شرایط، دسترسی به تصاویر و مرور کردن آن ها به آسانی و به سرعت امکان پذیر می‌شود.

ویژگی‌های دوربین مداربسته عالی

 

سیستم دوربین مدار بسته سیمی یا وایرلس

هر کدام از این دوربین‌ها مزایا و معایبی دارند. انتخاب بهترین دوربین مدار بسته مورد نیاز به هدف و کاربری مشتری بستگی دارد. مزیت دوربین‌های وایرلس راحتی در نصب و جابجایی است، ولی سطح انرژی باتری آن باید به صورت دوره ای چک شود تا خاموش نشود. دوربین‌های مدار بسته با سیم معمولا به یک کارشناس نصب و یک منبع تغذیه ثابت نیاز دارند. تصاویر ارسالی از دوربین‌های با سیم کیفیت بیشتری نسبت به نوع وایرلس دارد.

 

مصرف انرژی الکتریکی

دوربین‌های مدار بسته انرژی الکتریکی زیادی را مصرف می‌کنند. برخی از بهترین دوربین‌های مدار بسته، قابلیت شناسایی حرکتی دارد. این دوربین‌ها فقط هنگام شناسایی حرکت، شروع به ضبط تصویر می‌کنند. در این صورت میزان مصرف انرژی الکتریکی بسیار کاهش می‌یابد. برخی از این دوربین‌ها بلافاصله پس از تشخیص عوامل غیر معمول، پیام هشدار دهنده ای را به کاربر ارسال می‌کنند؛ در نتیجه لازم نیست کاربر به طور پیوسته تصاویر دوربین مدار بسته را کنترل کند.

 

ویژگی‌های هوشمند

با استفاده از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، شما می‌توانید از ویژگی‌های هوشمندی مانند موارد زیر بهره ببرید:

 • تشخیص چهره
 • عبور از خط
 • تشخیص ورود به محدوده غیرمجاز
 • شمارش افراد

 این ویژگی‌های کارآمد که استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است، به افزایش موارد زیر کمک می‌کنند:

 • ضریب امنیتی با صدور آلارم‌های هوشمند
 • بررسی سریع‌تر رویدادهای اتفاق افتاده
 • مدیریت بهتر منابع انسانی بر مبنای گزارشات هوشمند خروجی از دوربین

 

قیمت دوربین مداربسته

قبل از خرید دوربین مداربسته، هدف از خرید باید مشخص شود. در واقع هدف از خرید دوربین مداربسته ، نوع دوربین و ویژگی‌های مورد نیاز را تعیین می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید دوربین مداربسته در مورد آن تحقیق کنید و با کارشناسان ۷۲۴نت در مورد آن مشورت کنید تا دوربینی با ویژگی‌های متناسب با قیمت مناسب را انتخاب کنید. در واقع قیمت دوربین مداربسته با درنظر گرفتن محیط و کیفیت دوربین مشخص می‌شود.

در این مطلب به بررسی کلی ویژگی‌های دوربین مدار بسته خوب پرداختیم و درک کردیم چه ویژگی‌هایی یک دوربین مداربسته دارد و قبل از خرید دوربین مدار بسته باید به چه ویژگی‌هایی توجه لازم را به عمل بیاوریم. از اینکه همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم. اگر می‌خواهید از خدمات شبکه در کرج و خدمات شبکه در تهران بهره مند شوید و از مشاوره رایگان استفاده کنید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید