تاثیر فونت بر روی وب سایت

نویسنده: مریم نیکخو
۱۸ مرداد ۱۳۹۷
تاثیر فونت بر روی وب سایت

یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی و تولید یک سایت به دست آوردن بازدیدکننده و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری است. از اولین مسائلی که بعد از وارد شدن به یک سایت بعد از تصاویر سایت جلب توجه می‌کند فونت آن است. فونت مناسب در زیبایی و کارآمد بودن یک سایت نقشی به سزا ایفا می‌کند. زیبا بودن سایت رضایت بازدید کننده را در پی دارد، بازدیدکننده راضی تبدیل به مشتری شما خواهد شد و در نهایت نیز موفقیت در کسب و کار در کارنامه کاری شما ثبت خواهد شد. در این مقاله قصد داریم شما را با اهمیت تاثیر فونت بر روی وب سایت ، انوع فونت‌ها، نکات مهم در انتخاب فونت و بهترین فونت‌ها برای یک سایت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

تاثیر فونت بر روی وب سایت

انواع فونت‌ها

در حالت کلی فونت‌ها در دو دسته قرار می‌گیرند:

 • فونت‌های تفننی: فونت‌هایی که برای خوانده شدن پیچیده‌تر هستند و زمان بیشتری برای خوانده شدن و درک آن‌ها نیاز است.
 • فونت‌های ساده: فونت‌هایی که زمان کمتری برای خوانده و درک شدن نیاز دارند.

 

نکات مهم در انتخاب فونت سایت

در کل، هدف از ایجاد یک وبسایت به دست آوردن مخاطب است. یکی از راه‌های موفق شدن در این هدف، ایجاد محتوا (اما نه هر محتوایی) در وبسایت است. بعد از انتخاب یک محتوای جذاب برای کاربر، نوبت به پیدا کردن راهی برای نشان دادن این جذابیت و نگه داشتن مخاطب در سایت است. یکی از راه‌های جذاب کردن یک محتوا، انتخاب فونت مناسب می‌باشد. در زیر معیارهایی که شما می‌بایستی برای انتخاب فونت مدنظر داشته باشید، آورده شده است.

 

سرعت بارگزاری فونت

هنگام انتخاب فونت برای سایت خود به میزان لود شدن آن فونت بر روی سایت خود توجه کافی داشته باشید. سرعت لود شدن صفحه وبسایت بر میزان رضایتمندی مخاطبان شما تاثیر مستقیم دارد. بازدیدکنندگان از وبسایت معمولا صبر و حوصله زیادی برای بازشدن صفحه سایت ندارند. فرق نمی‌کند فونت به کار رفته در سایت شما چه قدر زیبا باشد در صورت دیر لود شدن در سایتتان مشتری خود را از دست خواهید داد. برای افزایش سرعت بارگزاری وب‌سایت می‌توانید آن را بر روی هاست بارگزاری کنید. یکی از بهترین ابزارهای انتخاب فونت، وبسایت Google font tool است که می‌توانید فونت موردنظر خود را داخل پایگاه داده همان وبسایت بارگزاری و با استفاده از دستورهای خاصی آن را فراخوانی کنید.

تاثیر فونت بر روی وبسایت

نکته : فونت پیش فرضی که در مرورگر وبسایت وجود ندارد ممکن است به درستی در وبسایت بارگزاری نشوند و ظاهر وبسایت شما را به هم بریزد.

پرکاربردترین و محبوب ترین فونت های فارسی عبارتند از:

 • B NAZANIN
 • NAZANIN
 • B ROYA
 • ROYA
 • B YEKAN
 • YEKAN
 • MITRA
 • TAHOMA

برای انتخاب فونت وبسایت معیار درستی در دست نیست اما با توجه به نوع وبسایت و هدف از طراحی آن، خوانایی آن‌ها در هر دستگاهی (موبایل، کامپیوتر،تبلت و …)، سرعت لود شدن، مطابقت انواع فونت‌ها با هم می‌توانید یکی از این فونت‌ها را انتخاب نمایید. پیشنهاد ما این است که فونتی را انتخاب کنید که خوانایی خوبی در همه حروف داشته باشد.

نکته : کنتراست مطلوبی بین محتوای وبسایت و پس زمینه خود ایجاد نمایید.

در آخر این مطلب را فراموش نکنید که هرچه قدر خوانایی وب‌سایت شما بهتر و بیشتر باشد، گوگل امتیاز بیشتری به سایت شما خواهد داد بنابراین سئوی خوبی خواهید داشت.

 

سایز فونت

اهمیت هر مطلبی را در وبسایت خود با تغییر سایز فونت، تغییر رنگ و یا تغییر در وزن آن‌ها نشان دهید. با ایجاد تفاوت بین سایز تیترها و مطالب، خوانایی سایت خود را مطلوب خواهید کرد. برای فونت‌های فارسی سایز ۱۰ تا ۳۳ پیکسل سایز مناسبی می‌باشد. سایز فونت کمتر از ۱۰ پیکسل خوانایی وبسایت را کاهش می‌دهد. همواره این نکات را برای انتخاب سایز فونت مدنظر داشته باشید:

 • خواننده نیاز به زوم کردن روی مطلب شما نداشته باشد.
 • سایز فونت تیتر همیشه بزرگتر از سایز مطلب باشد چرا که تیترها همیشه جلب توجه بیشتری می‌کنند.
 • بین مطالبی که لینک دارند، متن عادی و مطالب مهم همیشه تفاوت در استایل فونت را قائل شوید.
 • در متن‌های انگلیسی می‌توانید از حروف سریف (serif) برای تیترها و سانز سریف (sans serif) برای متن‌ها استفاده کنید.

اهمیت فونت در طراحی وبسایت

فاصله بین حروف و کلمات

هرچه شما بتوانید خوانایی متن محتوا را بالاتر ببرید یعنی بازدیدکننده زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهد کرد و این به نفع شماست. رعایت فاصله مناسب بین حروف و کلمات یک متن از دیگر مواردیست که بر خوانایی متن تاثیر دارد. فاصله زیاد و یا کم بین حروف و کلمات در یک متن خوانایی متن را کاهش خواهند داد.

 

در این مطلب سعی کردیم به طور مفصل به اهمیت تاثیر فونت بر روی وب سایت بپردازیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید و سودمند بوده باشد. اگر قصد دارید کسب و کار خود را آنلاین کنید و یا برای طراحی وبسایت در کرج و سئو در کرج با ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید