مجازی سازی برنامه ها و مزایای استفاده از آن

نویسنده: امیر میرهادی
۸ خرداد ۱۳۹۷
مجازی سازی برنامه ها

همان‌ طور که در مقاله قبلی در مورد مجازی سازی دسکتاپ و مزایای استفاده از آن توضیح دادیم، در این قسمت می‌خواهیم مجازی سازی برنامه‌ ها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا دنیای جدید پیرامون خود را بهتر بشناسید. مجازی سازی برنامه ها در واقع یعنی راهکار ارائه برنامه های کاربردی ویندوزی به صورت مجازی سازی شده به شکل آنی و بی درنگ با امنیت بالا و قابل دسترسی در هر مکان و هر زمان، هر دستگاهی با هر سیستم عاملی که باعث مدیریت متمرکز در مرکز داده و کاهش درصد بالایی از هزینه‌ها می‌شود.

 

مجازی سازی برنامه ها (Application Virtualization)

مجازی سازی برنامه ها به این معنا است که هر یک از ورژن‌ها از هر نوع نرم افزاری با توجه به سیستم عامل در یکی از سرورهای اصلی نصب شده و چناچه کاربری به آن نیاز پیدا کرد می‌تواند از راه یک رابط محلی نرم افزار مورد نظر خود را در سیستم خود دیده و آن را اجرا نماید. کاربر می‌تواند در یک شبکه داخلی باشد و یا با متصل شدن به اینترنت، به نرم افزار مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. در این روش نرم افزارهای کاربردی در دسکتاپ هر سیستم قرار ندارد و تنها بر روی یک سرور نصب می‌گردد و برای اجرای آن نیازی به نصب آن در تک تک سیستم های کاربری نیست.

مجازی سازی دسکتاپ

 

نحوه عملکرد مجازی سازی برنامه ها

مجازی سازی برنامه‌ ها باعث می‌شود تا به نصب هیچ گونه برنامه‌ایی بر روی سیستم تک تک کاربران نیازی نباشد و تنها با برقراری ارتباط در شبکه داخلی و یا اینترنت به نرم افزار مورد نظر دسترسی پیدا کرد. با توجه به این موضوع که منبع پردازش بخش کاربر درگیر برنامه‌ایی نصب شده نیست و تنها کار اجرایی را انجام می‌دهد. بنابراین کاربران این بخش می‌توانند از هر سیستم سخت افزاری مختلفی همچون، تین کلاینت، تبلت، گوشی موبایل و با هر سیستم عامل نصبی از جمله اندروید، لینوکس، ویندوز و غیره به این بخش دسترسی داشته باشند. با کمک این روش می‌توان از منزل یا محل کار و یا در مسافرت امکان دسترسی به نرم افزار مورد نظر را داشته باشیم.

مجازی سازی دسکتاپ

روش انتقال برنامه به کاربران از طریق مجازی سازی برنامه‌ ها

با استفاده از مجازی سازی برنامه‌ها نیاز کاربران به نرم افزارهای کاربردی رفع می گردد، اما هر برنامه مجازی سازی شده به دو حالت می‌تواند به کاربر ارسال شود:

 1. off line
 2. stream full

در حالت stream نرم افزارها بر روی محل ذخیره سازی اشتراکی قرار می‌گیرند و با توجه به نیاز کاربر اطلاعات مورد نیاز مربوطه به سوی او فرستاده می‌شود. اما در حالت full نرم افزارها در مکان ذخیره سازی محلی کاربر قرار دارد و در زمان اجرای برنامه نیازی به انتقال اطلاعات نیست، پس سرعت اجرایی بهتری نسبت به حالت قبلی دارند اما در این بخش نیاز به محل ذخیره سازی بیشتری می‌باشد. البته نوع دیگری از مجازی سازی برنامه ها نیز وجود دارد که در به آن session virtualization گفته می‌شود. در این روش برنامه‌ها به شکل سنتی روی سرور نصب و مجازی سازی شده و کاربر جهت استفاده با پروتکل‌های راه دور به آن متصل می‌شود. در این حالت مجازی سازی برنامه‌ها امکان دسترسی از هر نوع دستگاه و با هر سیستم عاملی امکان پذیر است.

مزایای استفاده از مجازی سازی برنامه‌ ها:

 • تمرکز نسخه اصلی نرم افزار در یک سرور
 • قابلیت دسترسی قرار دادن نرم افزارهای کاربردی سازمانی بین کاربران به صورت رمزگذاری شده
 • از بین بردن محدودیت دسترسی کاربر به نرم افزارهای کاربردی
 • تحویل سریع و بدون نصب نرم افزارهای جانبی و لایسنس‌های جداگانه
 • امکان اجرا و استفاده کاربران از نرم افزارهای قدرتمند که نیاز به سخت افزارهای قوی دارد با استفاده از یک سرور قوی
 • پایین آمدن هزینه‌ها از جمله خرید نسخه‌های متعدد نرم افزار و نسخه‌های جداگانه کلاینت به تعداد هر کاربر
 • بروزرسانی و ارتقا دادن آسان نرم افزار و بهره گیری دیگر کاربران از آن
 • ایجاد امنیت و پشتیبانی بیشتر
 • مدیریت بهتر بر کاربران
 • یکپارچه سازی اطلاعات

مجازی سازی برنامه‌ ها

 

Citrix

نرم افزار سیتریکس محصول نرم افزاری شرکت XEN می‌باشد. این محصول امکان دسترسی به نرم افزارها را از طریق شبکه و اینترنت ایجاد می‌کند، طریقه کارکرد این نرم افزار شبیه به پروتکل RDP یا ریموت دسکتاپ کانکشن در ویندوز می‌باشد با این تفاوت که در RDP شما به صفحه نمایش کامپیوتر ویندوز دیگری وصل می‌شوید ولی در سیتریکس شما تنها ارتباط کاربران را با یک نرم افزار خاص برقرار می‌کنید.

شما می‌توانید مطالب مرتبط با مجازی سازی را نیز مطالعه کنید:

در این مقاله همانطور که مطالعه کردید در رابطه با مجازی سازی برنامه ها و مزایای استفاده از آن صحبت کردیم و نحوه عملکرد این مجازی سازی را بررسی کردیم. اگر قصد دارید از خدمات شبکه و طراحی وبسایت در کرج بهرمند شود با ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما

منبع: searchvirtualdesktop.techtarget.com

دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید

فرم تماس با ما

CAPTCHA
لطفا صبر کنید